Divadlo Štúdio tanca sa predstaví na festivale v Mexiku
8. decembra 2023
PRIESTORY KAVIARNE NA PRENÁJOM
24. januára 2024
Divadlo Štúdio tanca sa predstaví na festivale v Mexiku
8. decembra 2023
PRIESTORY KAVIARNE NA PRENÁJOM
24. januára 2024

129 projektov z 33 krajín sa prihlásilo na rezidenčný program v Divadle Štúdio tanca

Komisia zložená zo zamestnancov divadla a externých členov na Rezidenčný program 2024 vybrala 10 projektov v 4 podprogramoch. V Divadle Štúdio tanca tak budú počas roka 2024 tvoriť umelci zo Slovenska, Írska, Ukrajiny, Talianska, Českej Republiky a Rakúska.

Veľký záujem o rezidenčný program je podľa výberovej komisie znakom, že divadlo ponúka priestory vhodné na tvorbu v rôznych štádiách rozpracovanosti. Chceme sa prepájať s umelcami a podporovať ich rozvoj v oblasti súčasného tanca a fyzického divadla.

Divadlo Štúdio tanca poskytuje umelecké rezidencie na tvorbu nových projektov už tretíkrát. V rokoch 2022 a 2023 tu rezidenčný pobyt absolvovalo 14 umelcov a umeleckých zoskupení.

Podmienkou každého rezidenčného pobytu je verejný výstup vo forme prezentácie work in progress, prednášky, diskusie, videonahrávky, a podobne. Umelecké rezidenčné pobyty posúvajú vpred naše divadlo, umelcov a aj našu komunitu a divákov. Sme divadlo technicky a priestorovo vhodné pre tvorbu tanečných diel. Vnímame ako naše privilégium a povinnosť tieto priestory poskytnúť aj nezávislým umelcom či iným zriaďovaným súborom zo Slovenska aj zahraničia.

Rezidencie vyberal divák Divadla Štúdio tanca či zástupcovia kultúrneho centra v Banskej Bystrici

Do rozhodovacieho procesu tento rok DŠT zapojilo externých členov komisie. Rezidentov tak okrem tímu divadla vyberali Adriana Světlíková – riaditeľka organizácie Nová síť a festivalu Malá inventura, Kristína Chmelíková a Milan Zvada z CNK Záhrada v Banskej Bystrici a návštevník tanečných kurzov a divák Divadla Štúdio tanca Marek Peťovský.

O prihlásených projektoch sa tak dozvedeli aj v iných kultúrnych organizáciách, ktoré sa rozhodli podporiť náš rezidenčný program, či nadviazať inú spoluprácu s prihlásenými umelcami a umelkyňami.

Rezidencie 2024

Podprogram Dream box

Radical Empathy / projekt: Flux 2 (SK)

  • Tomáš Danielis sa so zoskupením Radical Empathy v Divadle Štúdio tanca predstavil minulý rok s dielom Faidrós v rámci otvorenej výzvy Artgang. V projekte Flux 2 chce skúmať otázky podobnosti a uniformity maskovanej ako normalizovaný individualizmus. 

Colectivo Priekopník Veverička / projekt: Camille (Laboratórium v tieni) (SK)

  • Lívia Balážová a jej jasný zámer projektu Camille ihneď zaujal výberovú komisiu. Pôjde o pokračovanie začatého výskumu života a tvorby francúzskej sochárky Camille Claudel.

Yuri Korec & Co. / projekt: Príbeh (SK)

  • Pohľad na príbehovosť alebo antipríbehovosť sa pokúsia nastoliť umelci pod hlavičkou Yuri Korec & Co. Inšpiráciu získali zo sci-fi románu Liou Cch´-Sina – Problém troch telies.

Lukas Blaha Bliss, Andrej Štepita / projekt: Conversations of a haptic nature //: throw-dance. (SK, CZ)

  • Zaujímavé stretnutie dvoch umelcov – tanenčíka a žongléra z cirkusovým backgroundom. Sami sú zvedaví, čo im toto spojenie prinesie.
Podprogram Inside out

Katarína Rampáčková / projekt: Telom cítiť mesto (SK)

  • Koncept pripravený na rešerši historických pamiatok v BB a ich oživenia. Katarína Rampáčková chce po preskúmaní pamiatok v BB vytvoriť akúsi pohybovú mapu.

SVUNG Research Group / projekt: Journeying (the weight we carry) (AT)

  • Umelecký hiking! Projekt z Rakúska, ktorý chce využívať hory v okolí BB na tanečné intervencie a upozorniť na fenomén súčasného nomádstva.
Podprogram Destination: creation

Soňa Kúdeľová / projekt: intensive tense (SK)

  • Projekt je pokračovaním práce Soni Kúdeľovej s technológiou, ktorá si vyžaduje dostatok času a sústredenia. Ide o špecifickú prácu tanečníkov a multimediálneho umelca – kódera.

DARLINGBUDS / projekt: My Body Is Made Out Of Glass (IT)

  • rozvinutý a jedinečný pohybový výskum s jasnou a jednoduchou, ale bohatou koncepciou.
Podprogram Education and research

Roberta Ceginskaite in collaboration with Kemelo Sehlapelo / projekt: for the world we’re after (IRL)

  • Roberta a Kemelo sa zaujímajú o empatiu ako nástroj na vytváranie nových jazykov a prekonávanie rozdielov medzi realitou a vnímaním. Prostredníctvom súčasného tanca skúmajú veľmi humánne témy. Taktiež by chceli mať ako výsledok svojho výskumu workshop a inštaláciu, čo poukazuje na transdisciplinárny prístup k tancu a záujem o výskum a tanečné vzdelávanie.

Sofiia Onishchenko / projekt: sweet and sour (UA)

  • Umelkyňa bude v projekte skúmať telo v reakcii na spoločenské prostredie a traumy. Tento projekt na výberovú komisiu hlboko zapôsobil.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia