Divadlo Štúdio tanca sa predstaví na festivale v Mexiku
8. decembra 2023PRIESTORY KAVIARNE NA PRENÁJOM
24. januára 2024Divadlo Štúdio tanca sa predstaví na festivale v Mexiku
8. decembra 2023PRIESTORY KAVIARNE NA PRENÁJOM
24. januára 2024129 projektov z 33 krajín sa prihlásilo na rezidenčný program v Divadle Štúdio tanca
Komisia zložená zo zamestnancov divadla a externých členov na Rezidenčný program 2024 vybrala 10 projektov v 4 podprogramoch. V Divadle Štúdio tanca tak budú počas roka 2024 tvoriť umelci zo Slovenska, Írska, Ukrajiny, Talianska, Českej Republiky a Rakúska.
Veľký záujem o rezidenčný program je podľa výberovej komisie znakom, že divadlo ponúka priestory vhodné na tvorbu v rôznych štádiách rozpracovanosti. Chceme sa prepájať s umelcami a podporovať ich rozvoj v oblasti súčasného tanca a fyzického divadla.
Divadlo Štúdio tanca poskytuje umelecké rezidencie na tvorbu nových projektov už tretíkrát. V rokoch 2022 a 2023 tu rezidenčný pobyt absolvovalo 14 umelcov a umeleckých zoskupení.
Podmienkou každého rezidenčného pobytu je verejný výstup vo forme prezentácie work in progress, prednášky, diskusie, videonahrávky, a podobne. Umelecké rezidenčné pobyty posúvajú vpred naše divadlo, umelcov a aj našu komunitu a divákov. Sme divadlo technicky a priestorovo vhodné pre tvorbu tanečných diel. Vnímame ako naše privilégium a povinnosť tieto priestory poskytnúť aj nezávislým umelcom či iným zriaďovaným súborom zo Slovenska aj zahraničia.
Rezidencie vyberal divák Divadla Štúdio tanca či zástupcovia kultúrneho centra v Banskej Bystrici
Do rozhodovacieho procesu tento rok DŠT zapojilo externých členov komisie. Rezidentov tak okrem tímu divadla vyberali Adriana Světlíková – riaditeľka organizácie Nová síť a festivalu Malá inventura, Kristína Chmelíková a Milan Zvada z CNK Záhrada v Banskej Bystrici a návštevník tanečných kurzov a divák Divadla Štúdio tanca Marek Peťovský.
O prihlásených projektoch sa tak dozvedeli aj v iných kultúrnych organizáciách, ktoré sa rozhodli podporiť náš rezidenčný program, či nadviazať inú spoluprácu s prihlásenými umelcami a umelkyňami.
Rezidencie 2024
Podprogram Dream box
Radical Empathy / projekt: Flux 2 (SK)
- Tomáš Danielis sa so zoskupením Radical Empathy v Divadle Štúdio tanca predstavil minulý rok s dielom Faidrós v rámci otvorenej výzvy Artgang. V projekte Flux 2 chce skúmať otázky podobnosti a uniformity maskovanej ako normalizovaný individualizmus.
Colectivo Priekopník Veverička / projekt: Camille (Laboratórium v tieni) (SK)
- Lívia Balážová a jej jasný zámer projektu Camille ihneď zaujal výberovú komisiu. Pôjde o pokračovanie začatého výskumu života a tvorby francúzskej sochárky Camille Claudel.
Yuri Korec & Co. / projekt: Príbeh (SK)
- Pohľad na príbehovosť alebo antipríbehovosť sa pokúsia nastoliť umelci pod hlavičkou Yuri Korec & Co. Inšpiráciu získali zo sci-fi románu Liou Cch´-Sina – Problém troch telies.
Lukas Blaha Bliss, Andrej Štepita / projekt: Conversations of a haptic nature //: throw-dance. (SK, CZ)
- Zaujímavé stretnutie dvoch umelcov – tanenčíka a žongléra z cirkusovým backgroundom. Sami sú zvedaví, čo im toto spojenie prinesie.
Podprogram Inside out
Katarína Rampáčková / projekt: Telom cítiť mesto (SK)
- Koncept pripravený na rešerši historických pamiatok v BB a ich oživenia. Katarína Rampáčková chce po preskúmaní pamiatok v BB vytvoriť akúsi pohybovú mapu.
SVUNG Research Group / projekt: Journeying (the weight we carry) (AT)
- Umelecký hiking! Projekt z Rakúska, ktorý chce využívať hory v okolí BB na tanečné intervencie a upozorniť na fenomén súčasného nomádstva.
Podprogram Destination: creation
Soňa Kúdeľová / projekt: intensive tense (SK)
- Projekt je pokračovaním práce Soni Kúdeľovej s technológiou, ktorá si vyžaduje dostatok času a sústredenia. Ide o špecifickú prácu tanečníkov a multimediálneho umelca – kódera.
DARLINGBUDS / projekt: My Body Is Made Out Of Glass (IT)
- rozvinutý a jedinečný pohybový výskum s jasnou a jednoduchou, ale bohatou koncepciou.
Podprogram Education and research
Roberta Ceginskaite in collaboration with Kemelo Sehlapelo / projekt: for the world we’re after (IRL)
- Roberta a Kemelo sa zaujímajú o empatiu ako nástroj na vytváranie nových jazykov a prekonávanie rozdielov medzi realitou a vnímaním. Prostredníctvom súčasného tanca skúmajú veľmi humánne témy. Taktiež by chceli mať ako výsledok svojho výskumu workshop a inštaláciu, čo poukazuje na transdisciplinárny prístup k tancu a záujem o výskum a tanečné vzdelávanie.
Sofiia Onishchenko / projekt: sweet and sour (UA)
- Umelkyňa bude v projekte skúmať telo v reakcii na spoločenské prostredie a traumy. Tento projekt na výberovú komisiu hlboko zapôsobil.