Predstavenie

Cindy Ng: Nirvana / Indira Chamalé Ortiz: Filomena + Škola diváka

DÁTUM

19.04.2024

ČAS

19:00

MIESTO

Divadlo Štúdio tanca

Dvojvečer tanečných predstavení.

Cindy Ng: Nirvana

deväť svetov [九界] Deväť z desiatich svetov; tie, ktoré sú iné ako svet Budhizmu.

Nirvana [涅槃] Osvietenie je konečný cieľ budhistickej praxe. Sanskritské slovo nirvāna znamená „odfúknutý“ a rôzne sa prekladá ako zánik (zmiznutie), emancipácia (oslobodenie), ustanie (koniec), pokoj (nečinnosť) alebo neznovuzrodenie. 

Z pohľadu Lotosovej sútry sú zrodenie a smrť dve neoddeliteľné fázy večného života. Človek môže dosiahnuť stav nirvány vo svojej súčasnej podobe bežného človeka, ktorý má pozemské túžby a podstupuje utrpenie zrodenia a smrti. 

Naše utrpenie väčšinou pochádza z toho, že sme zameraní na seba. Uvedomujeme si, čo je minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Nirvāna je teraz a dokonca aj potom. Vždy je v nás. Ale cítime ju?

Cindy Ng sa vo svojej tvorbe často venuje otázkam života a smrti a ich pochopenia. Skúma ich z pohľadu svojho rodného náboženstva – Budhizmu. Nirvana je dielo s hlbokým významom. Čo v ňom nájdete vy?

Dĺžka predstavenia: 17 minút
Vhodné pre deti od 5 rokov.

Indira Chamalé Ortiz: Filomena

Inscenácia, ktoré sa cez postavu mladej migrantky Filomény venuje témam blízkym autorke.

Predstavenie je zasadené do kontextu Mexika v období Guerra Cristera v roku 1935.

Hlavnou postavou je mladá a tajomná Filoména, ktorá s rodinou utiekla z Veracruzu pred násilím, aby sa usadila v odľahlej dedinke. Jej rodina hudobníkov sa na farme snaží nájsť nový zmysel života. 

Inscenácia cez pohľad Filomény odhaľuje, ako sa rodina vysporiadava so svojou históriu a tiež zvláda novú realitu. Pocity zmätku, nesúhlasu s okolitým násilím a túžba po slobode sú hlavnými motívmi tanečného príbehu o Filoméne. 

Príbeh vyrozprávaný tancom a pohybom sleduje Filoméninu cestu k slobode a vlastnej identite.

Dĺžka: 22 minút
Vhodné pre deti od 12 rokov