Show

Tanec o vojne a mieri + projekcia filmu Tí, ktorí zostali 5 a diskusia s tvorkyňami filmu

DATE

08.05.2024

TIME

19:00

VENUE

Divadlo Štúdio tanca

Foto je z predstavenia Jadro (2015)

Ani dnes, po takmer 80 rokoch po skončení II. svetovej vojny, nemáme úplne vyhraté. Deň víťazstva nad fašizmom si preto uctíme aj v Divadle Štúdio tanca, ako pripomienku stále prebiehajúcich konfliktov a vojen, polarizácie spoločnosti a neúcte k hodnotám a princípom demokracie. Ako? Tancom a premietaním filmu o aktuálnej situácii na Ukrajine. 

Tanec o vojne a mieri

Spojenie silných piesní o vojne (a mieri) s pohybom nášho umeleckého súboru. Tanečné improvizácie súzniace s výpoveďou hudby rôznych žánrov, na rovnakú tému. Výsledný zážitok ešte umocnia projekcie textov piesni s ich slovenským prekladom – od Boba Dylana, cez Doors, až po Metallica.

V spolupráci s Katedrou anglistiky a amerikanistiky Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Film: Tí, ktorí zostali 5

Režisérka Viera Dubačová, producentka Lucia Štasselová (zakladajúce členky iniciatívy Mier Ukrajine)

Príbehy ľudí z Ukrajiny, ktorí zostali vo svojom domove napriek bezprostrednej vojnovej hrozbe. Vojna, ktorú rozpútalo Rusko na Ukrajine trvá už skoro rok a prináša so sebou obrovské utrpenie. Zbombardované mestá, spálenú zem, vyhasnuté ľudské životy a na druhej strane obrovské odhodlanie Ukrajincov ubrániť svoju vlasť pred agresorom. Všetky príbehy, ktoré sa natočili v oblastiach postihnutých vojnou, sú naplnené bolesťou, žiaľom, ale aj silou a statočnosťou Ukrajincov. Vyjadrujú ich túžbu po slobode a mieri.

Po premietaní filmu nasleduje diskusia s tvorkyňami.