Tichá púšť

Tichá púšť

premiéra 16. a 17. máj 2003

 

námet a choreografia: Zuzana Hájková

hudba: Róbert Mankovecký

scéna a kostýmy: Alena Agricolová

svetelný dizajn: Ján Čief

 

Muž, ktorý stojí na okraji púšte a chystá sa vkročiť do nej, aby sa vydal za svojim osobným príbehom. Aby sa stretol s inými, ale najmä so svojim JA. Aby sa v hlbokom vyprahnutom tichu pozrel do očí tomu, čoho sa občas všetci bojíme. Samote… tichu vo svojej duši.

 

Divadlo Štúdio tanca zahajovalo sezónu 2002/2003 v ďalekom Egypte na festivale experimentálneho divadla v Káhire. Bolo zaujímavé, že táto ponuka prišla práve v čase, keď v hlave choreografky Zuzany Hájkovej začala dozrievať myšlienka nového diela spojeného so symbolikou púšte. Po návrate domov námet začal dostávať konkrétne obrysy, hlavne postupným odhaľovaním zážitkov a pocitov spojených so stretnutím s arabskou (alebo ak chcete moslimskou) kultúrou. Medzitým sa táto téma bohužial stala celosvetovou v spojitosti s vojnou. Tichá púšť však chce vypovedať o inom – o vzájomnom poznaní, obohacovaní sa a o láske.

Predstavenie Tichá púšť bolo vybrané vo veľkej konkurencii 7 štátov (Holansko, Francúzsko, Korea, Nemecko, Rakúsko, Japonsko, Slovensko) na festival súčasného tanca „Dance Bienale 2004“ v Tokyu, Japonsko.