Rozmanité teórie o Zemi

Čím viac vieme, tým menej chápeme.

Rozmanité teórie o Zemi

premiera: 3. október 2014

námet a réžia: Jakub Nvota
asistencia: Zuzana Ďuricová Hájková
hudba: Martin Geišberg a Labon
scéna: Jaroslav Daubrava
kostýmy: Miroslav Daubrava
svetelný dizajn: Ján Čief
tanec: umelecký súbor Divadla Štúdio tanca: Lenka Mičincová, Tibor Trulik, Julia Kannewischer, Jakub Jeňo, Maria Hernando Blasco 

Autorské tanečné predstavenie sa pokúša s istým nadhľadom a humorom predstaviť niekoľko dnešných tradičných diagnóz, chorôb, či fóbii, ktoré sa označujú ako civilizačné, alebo typické pre ľudstvo práve v tomto období. Vyhorenie, úzkosti, klimatické zmeny, strach, neurózy – vieme ich dokonale popísať, rozobrať, pomenovať, teoreticky uchopiť a predsa, alebo možno práve preto im s takou chuťou a častokrát až vnútornou radosťou podliehame. Živíme sa informáciami o tom, čo by nám mohlo byť. Stali sa našou potravou a nahradili literatúru, film, divadlo a celkovo umenie. Ľudstvo zbiera informácie o sebe a s rozkošou ich balí do obalu možnej apokalypsy a zániku, ktorý už ako takmer jediný je ešte schopný vydráždiť v nás pocit, že skutočne žijeme.

Jakub Nvota (1977)
režisér, herec, umelecký riaditeľ Túlavého divadla

Vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU. V roku 2001 obnovil a dodnes vedie Túlavé divadlo ako umelecký šéf a autor. Okrem toho spolupracuje s divadlami na Slovensku, v Čechách a Poľsku. Často si píše vlastné texty, alebo pripravuje dramatické úpravy. Ako autor spolupracoval napr. aj so Slovenským rozhlasom. Z posledných projektov: S.Mrozek: Letný deň (DAD Prešov), Gróf Monte Carlo (MD Zlín), Spomínam na Paríž (Štúdio L+S Ba),  Chrám Matky Božej (SDKS Nitra), Ferdo Mravec (DAB Nitra), Cafe Dostoyevski (Túlavé divadlo). Žije v Zlíne. Pre Divadlo Štúdio tanca v roku 2010 vytvoril podľa knižnej predlohy Borisa Viana hravé a vtipné predstavenie s nádychom surrealizmu Pena dní.