Roots

Príbeh človeka na ceste, ktorá ho zavedie na prekvapivé miesta. Zažíva pritom zvláštne veci, akoby niekto nechcel, aby sa dostal tam, kam smeruje. Záleží len od neho, či sa z jeho putovania stane nočná mora, alebo katarzný návrat na pôvodné miesto.

Roots

premiéra: 27. február 2015

choreografia: Stanislava Vlčeková 
réžia, hudba: Jozef Vlk
kostýmy: Katarína Holková 
scénografia: Ján Ptačin 
svetelný dizajn: Ján Čief 
tanec, premiérové obsadenie: Jakub Jeňo, Maria Hernando Blasco, Tibor Trulik, Lenka Mičincová,Marie Knapová a Ján Ďurica a.h.

Roots je súčasným spracovaním životnej cesty človeka. Predstavenie  klasickým príbehom zatiahne diváka do temného sveta, sveta kde sa všetko odohráva akoby za clonou, ktorá bráni človeku vidieť veci reálne a priamo, akoby len vytvára ilúziu, ktorú človek nie je schopný uchopiť a zhmotniť. Príbeh inšpirovaný antickými časmi rozpráva o sile muža a jeho odhodlaní odolať neustálemu vábeniu zísť z cesty.
 „Neustále sa vraciame domov, aby sme ho znova opúšťali. Tešíme sa z návratov, aj keď v sebe ukrývajú smútok a nostalgiu. Potrebujeme prejsť veľkým iniciačným rituálnym procesom, aby sme mohli zvládnuť metamorfózu „vymotýlenia“. A len na nás záleží, či výsledkom zbavenia sa kukly bude pestrofarebný motýlí drahokam, alebo šedivá nočná mora.“
(slovami autora hudby)

Stanislava Vlčeková
pôsobí ako nezávislá choreografka, tanečnica a tanečná pedagogička. Spolupracovala na projektoch s významnými choreografmi a režisérmi tanečného divadla. Svoje pedagogické a interpretačné skúsenosti si nepretržite rozvíjala na stážach a workshopoch D. Zambrana, S. Paxtona, L. Nelsona, J. Hamiltona, E. Farra, H. Diaznasa, M. Kozánka, P. Jaška a ďalších.
Už počas štúdia spolupracovala s choreografkou Z. Ďuricovou Hájkovou v profesionálnom tanečnom divadle v Divadle Štúdio tanca v B.Bystrici, kde pôsobila ako interpret a tanečný pedagóg v technikách klasického a súčasného tanca. Bola spoluzakladateľkou, spoluautorkou a tanečnicou skupiny MY3 (s Renátou Bubniakovou, Luciou Kasiarovou). Spolupracuje s divadlom SkRAT, Divadlom elledanse, s osobnosťami z oblasti divadla a filmu.  Je kmeňovou členkou fyzického divadla Debris company, kde pôsobí ako choreografka a interpretka. Ako choreografka spolupracovala na rôznych divadelných inscenáciách s mnohými prestížnymi slovenskými režisérmi. Pre Debris company vytvorila choreografie na hudbu Jozefa Vlka-  Soliloquy (2005), Dolcissime Siréne(2007), Ortopoetikum (2007), Hexen (2010), Between a rock and a hard place (2010), MONO (2011), Kolísky (2012), EPIC (2012).Získala niekoľko ocenení – Cenu poroty na dvanástom ročníku Saitama international Dance Contest v Tokiu za spoluautorstvo choreografie pre skupinu MY3, ocenenie TAOS – tanečná osobnosť sezóny v roku 2009,  tretie miesto na súťaži choreografických miniatúr za choreografiu Rose pre Balet Bratislava v srbskom Belehrade v roku 2012 . Jej aktivity presahujú aj do oblasti filmu (film „Voices“/ réžia P. Bebjak, „Canto Hondo“/ tv spracovanie predstavenia pre STV), „Good Night“ a „M is for Malnutrition“ réžia P.Cikrai.

Tanečný projekt Debris Company priniesol koláž pocitov a vnemov, tanečného umenia na vysokej profesionálnej úrovní, ktorá sa za pätnásť rokov existencie divadla prejavila neraz. A vzťahy sú azda to najpodstatnejšie, o čom divadelný či umelecký tvorca každého druhu najradšej hovorí.
 V inscenácii tanečníci predstavili svojho „Homéra“ nabitého vášňou, citom, snahou o porozumenie a následným sklamaním. Keby ste neverili, že jeden ľudský život sa dá vyrozprávať bez toho, aby ste siahli po Anne Karenine či po Dostojevského veľdiele, choďte na Roots. Je to tanec o živote v tom najpriamejšom, najcitlivejšom a najdesivejšom zmysle.
Dagmar Skařupová: Roots; Tanec o živote v najcitlivejšom aj najdesivejšom zmysle,  Denník Pravda 1.3. 2015

Inscenácia vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. choreography/ Stanislava Vlčeková