Be Bop

Be Bop

premiéra 12. decembra 2008

 

choreografia: Stanislava Vlčeková

hudba a réžia: Jozef Vlk

výprava: Eva Rácová

svetelný dizajn: Ján Čief

interpretácia: umelecký súbor Divadla Štúdio tanca

 

fotograf: Jozef Lomnický, Juraj Starovecký

 

Be Bop je názov tanečnej inscenácie inšpirovanej rovnomenným hudobným hnutím, ktoré vzniklo v štyridsiatych rokoch 20. storočia ako malá revolúcia, ktorá oslobodila hudobnú formu od prísnej tradicionalistickej štruktúry a ovplyvnila drvivú väčšinu umeleckých disciplín.

 

V rovnomennom predstavení sa ľudia, roztopení v sladkej nečinnosti, dostávajú do situácie, kedy sú nútení vziať spoločne na vedomie extrémy, ktoré im život v konkrétnej situácii pripravuje. A tak sa nechtiac ocitajú spoločne v hlbokej pivnici naplnenej strachom, kde sa im nie celkom dobre darí korigovať vzájomnú, možno aj predstieranú solidaritu a vyrovnávanie sa s vlastným “donkichotstvom”, exhibíciou, vôľou po slasti a základných pudoch. Improvizujú, frázujú každý po svojom a hľadajú, stiesnení svojimi charaktermi, aby sa na záver našli tam, odkiaľ spoločne unikli, a našli niečo úplne iné, nové a nevyhnutné. A v tomto zmysle je BE BOP existenciálnou hrou.

 

… Charaktery postáv však zostávajú – femme fatale s dáždnikom, s blond vlasmi, krvavo červenými perami a v čiernych sexi šatách sa udržuje vo svojej autoritatívne zvodnej úlohe, aj keď kdesi stratila druhú lodičku. Umelkyňa sa zachraňuje písaním, hoci aj do prachu, jej pohyb je ešte uvoľnenejší a otvorenejší ako predtým. Elegantná dáma v červenom kabáte nestráca štýl, ani keď v zúfalstve ubližuje. A nevinná kvetinka aj naďalej zbiera odvahu len v minidávkach…

 

… Súčasná tanečná technika sa v predstavení ukazuje vo svojej mnohorakosti, nechýbajú fyzicky náročnejšie a efektné časti, ani smutný happy-end prezrádzajúci, že strach sa už stane navždy súčasťou ich životov. Tragédia dáva príležitosť pozrieť sa na seba v tme a odhaliť samého seba až na jadro. 

 

z kritiky / Jana Kadlecová, www.theatre.sk