Divadlo Štúdio tanca > Sezóna 2019/2020 > Repertoár
prihláste sa na odber newslettra:Posed

Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše

premiéra 26. marec 2010

choreografia: Peter Mika, Olga Cobos (CobosMika Company, Španielsko) 
hudba: Vlado Ďurajka 
kostýmy: Larisa Gombárová 
svetelný dizajn: Ján Čief 
interpretácia: umelecký súbor Divadla Štúdio tanca

fotograf: Miroslava Majorošová
 
 
Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše
Čo je skutočnou podstatou tanca? Je to statickosť, či dynamika? Čo nám zostane, keď tanec podrobíme analýze a čas dekompozícii? Celok rozložený na mnoho jednotlivých častí začne naberať obrysy trojrozmerných statických póz, blízkych sochárskemu umeniu. Individualita tanečníka im vdýchne konkrétny život a dynamiku. Choreografi Peter Mika a Olga Cobos sú vo svojej práci známi zameraním sa na precíznu interpretáciu, čistotu tanečného prejavu a osobnosť tanečníka ako nositeľa filozofie tanca, ktorý v minimalistickom priestore rozohrá hru medzi emóciami a fyzickou virtuozitou.
Túžby, sny, pocity v priestore, ktorého hranice spolu s časom slobodne prekračuje šesť tanečníkov. V tejto tanečnej fantázii sa objavuje viacero tém - medzi inými dominantnosť v medziľudských vzťahoch, či vôľa kráčať pevne za svojím cieľom alebo proti prúdu. Vyjadrená polarita tak nesie v sebe potenciál extrémnej interpretácie so silným emotívnym nábojom.
Náš pohľad na tanec sa podobný tomu, ako sa na svoje skulptúry pozerá sochár. Snažíme sa o emotívne stvárnenie pohybu, ktorého hĺbka potom odráža osobnú identitu protagonistov. Peter Mika, choreograf
 
"Dlhodobo jasnú víziu a stratégiu šéfky profesionálneho tanečného divadla Štúdio tanca v Banskej Bystrici Zuzany Hájkovej potvrdzuje aj posledná premiéra.
Posed nebol žiadnym tanečným posedením, ale vtipnou upútavkou s anglickým názvom predstavenia, ktoré v rukopise španielskych hostí z Mika Cobos Company prinieslo excentrickú, tanečne nesmierne náročnú  polhodinovú  fresku."
(Z recenzie: SME, Mária Glocková)


Fotogaléria