SQUAT / tretina diela 3×20 Ženy / na navstevnik.online

SQUAT / tretina diela 3×20 Ženy / na navstevnik.online

Päť tanečníkov sa ocitá v priestore, v ktorom vládne „Squat“. Živočíšna, pudová pozícia – dramatická, či pitoreskná. Drep ako rozhodnutie. Skoncentrovaná energia. Inscenácia Squat vníma sakrálnosť pohybu zabudnutých dôb, ktorú sugestívne dáva do kontrastu s pohybovou pasivitou súčasného človeka. Výsledkom je originálny tvar plný autenticity a svojskej dynamiky – harmonická súčasť diela 3×20 Ženy.

Pár viet o autorke:

MARTINA HAJDYLA LACOVÁ vyštudovala Konzervatórium J. L. Bellu v Banskej Bystrici a Akadémiu múzických umení v Prahe v odbore pedagogika tanca. Počas štúdia spolupracovala s významnými slovenskými aj zahraničnými choreografmi. Od roku 2010 pracuje ako tanečníčka a pedagogička na voľnej nohe a kombinuje pražské prostredie spolu so zahraničným. V Prahe ju najviac zamestnáva jej domovská skupina ME-SA. Niekoľkokrát bola nominovaná na cenu Tanečnica roka. Za mimoriadny sólový výkon v predstavení L/One of the Seven v choreografii Andreja Petroviča bola nominovaná na Cenu Thálie v roku 2016.

K dielu 3×20 Ženy celkovo:

Tri dvadsaťminútové inscenácie vytvorené výraznými ženskými choreografkami. Každá so svojbytnou poetikou pohybu, scény i odkazu.
Tri sondy do dnešného sveta, jeho problémov, otázok i nádejí.
Tri rôzne zážitky zo súčasného tanca spájajúce abstrakciu, drámu a meditáciu v jednu silnú skúsenosť. Predstavenie získalo prestížnu cenu DOSKY 2019 za mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla.