ČÍRA RADOSŤ (v rámci podujatia – Kultúra ďakuje)

ČÍRA RADOSŤ (v rámci podujatia – Kultúra ďakuje)

Srdce hrejúce dielo Číra radosť pre deti, ich rodiny a všetkých s vnútorným dieťaťom v sebe.

Predstavenie v rámci podujatia Banskobystrického samosprávneho kraja Kultúra ďakuje ľuďom v prvej línii v boji s pandémiou. Vstup na pozvanie.

Podujatie sa koná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

ČÍRA RADOSŤ

Tanec a deti – to sa k sebe hodí!

Hravé tanečné predstavenie spájajúce profesionalitu medzinárodného umeleckého súboru a spontánnosť najmenších tanečníkov z pohybových kurzov Divadla Štúdio tanca. Medzigeneračná tanečná oslava založená na radosti z prítomného okamihu a tanca, ktorý svojou nevinnosťou zaručene odháňa chmáry „dospeláckeho“ sveta.

Od detí – pre deti, ich rodiny a pre každého, s vnútorným dieťaťom v sebe.

choreografia: Zuzana Ďuricová Hájková,Tibor Trulik
výprava: Marek Gašpar Šafárik
hudba: Matej Háasz
svetelný dizajn: Ján Čief

Interpretácia: 

Tibor Trulik (Slovensko), Michaela Mirtová (Slovensko), Bartosz Przybylski (Poľsko), Jason Yap (Malajzia), Julie Charalambidou (Cyprus)

a deti z pohybových kurzov divadla

Anička Opravilová, Lucas Giertl, Eliška Šebestová, Vilma Tešlárová

 

Tlačová správa k podujatiu:

25.8.2021

Ľuďom v prvej línii poďakuje kraj pozvánkou do divadla

Silu živého umenia, ako vďaku za starostlivosť o našich najbližších počas pandémie, venuje Banskobystrický samosprávny kraj viac ako 1200 zamestnancom zariadení sociálnych služieb, zdravotníkom a lekárom. Pripravených je pre nich celkovo dvanásť predstavení v troch divadlách zriaďovaných župou, konať sa budú za dodržania sprísnených hygienických opatrení.

Hravé tanečné predstavenie Číra radosť Divadla Štúdio tanca odštartuje už v pondelok 6. septembra sériu predstavení pod názvom Kultúra ďakuje. Tie sú určené ľuďom z prvej línie v boji s pandémiou – zdravotníkom a zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Do troch svojich divadiel ich pozýva Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ako prejav vďaky za ich nasadenie a obetavosť počas pandémie.

„Títo ľudia už vďaku z mojich úst počuli mnohokrát, teraz k nej pripájame aj pozvánku, aby si prišli vychutnať silu živého umenia. Predstavenia sme pripravili v spolupráci s Divadlom Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a banskobystrickými Divadlom Štúdio tanca a Bábkovým divadlom na Rázcestí. Celkovo pôjde o dvanásť predstavení pre viac ako 1200 ľudí,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Divadelné predstavenia sa odohrajú za dodržania sprísnených hygienických opatrení – s maximálnou kapacitou sály 50 % a v režime OTP.

„Záleží nám na ochrane zdravia pozvaných divákov, ktorí svoju prácu zasvätili pomoci tým najzraniteľnejším, preto sme k tomuto kroku pristúpili. Zúčastniť sa môžu tí, ktorí sú buď plne zaočkovaní, alebo sa preukážu negatívnym výsledkom testu na COVID-19, alebo potvrdením, že toto ochorenie prekonali v posledných 180 dňoch. Deti do 12 rokov majú z týchto pravidiel výnimku. Týmto opatrením chceme chrániť aj účinkujúcich, aby mohli hrať pre radosť nás všetkých,“ hovorí vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Divadlo Štúdio tanca a Bábkové divadlo na Rázcestí odohrajú pre ľudí z prvej línie po tri predstavenia, určené pre rodiny s deťmi. Tanečné divadlo ponúkne už spomínané predstavenie Číra radosť, bábkoherci potešia divákov predstavením Šepoty lesa, ktoré si užijú už deti od dvoch rokov, i známou rozprávkou Kocúr v čižmách.

Zvolenské divadlo odohrá pre pozvaných hostí spolu šesť predstavení a tešiť sa môžu na Gogoľovho Revízora, inscenáciu Čepiec, známu renesančnú komédiu Mandragora i temperamentné Čertice. Predstavenia sú rozplánované v priebehu septembra a októbra.

„Pandémia nového ochorenia, ktorá zachvátila celý svet, preverila našu silu spolupatričnosti a ochoty pomáhať aj v ťažkých chvíľach. Ďakujem aj pracovníkom kultúry, ktorí sa museli vysporiadať so zatvorenými sálami a predstaveniami bez divákov, že to nevzdali, a pružne sa prispôsobili zmeneným podmienkam,“ uzavrel Ján Lunter.