VYPREDANÉ At the horizon of no return (Na horizonte bez návratu) / 1. premiéra

VYPREDANÉ At the horizon of no return (Na horizonte bez návratu) / 1. premiéra

Predstavenie je vypredané.

Prvá premiéra nášho novopripravovaného diela pod taktovkou maďarského choreografa Lászlá Fülöpa.

Tanečné predstavenie vytvorené pre umelecký súbor Divadla Štúdio tanca maďarským choreografom Lászlóm Fülöpom, ktorý túto spoluprácu využil ako možnosť hlboko sa zamyslieť a reflektovať situáciu a stav, v ktorých sa civilizácia, Zem, Vesmír momentálne nachádzajú. Ako východisko pre svoju reflexiu berie pozorovanie tela, ktoré na dané udalosti vedome či nevedome reaguje. Súbor týchto reakcií určil ako základ pre umelecké vyjadrenie prostredníctvom inscenácie Na horizonte bez návratu.

V každom momente sa ľudstvo neustále stretáva s večnou snahou udržať si čo najväčšiu stabilitu svojho života. Žiť v takej konštante, od ktorej ak by sme sa odklonili, tak by sme pravdepodobne stratili dôvod zaoberať sa sami sebou. Hovoriť o človeku ako o hlavnom konateľovi by prestalo mať zmysel. Zdá sa ale, že v prírode je jedinou konštantou samotná premena (neustála zmena) a my ako ľudský druh každý okamih hľadíme na horizont bez návratu. Ako odpovieme na toto volanie po neustálej zmene? Tým, že sa prispôsobíme toku neustálych zmien, alebo zostaneme len ako pozorovatelia na okraji týchto premenných udalostí a budeme sledovať, ako sa realita vzďaľuje? Ak zostaneme v roli pozorovateľov, nezmení nás to tiež? Ako je v celom tomto procese prítomné vedomie? Čo je jeho podstatou a akú má v našom rozhodovaní úlohu? Ide o nástroj, ktorý nám pomáha prekonávať  limity a zákony nášho života (vesmíru), alebo je to len náhodný vedľajší efekt?

Tvorcovia si spoločne s tanečníkmi dali k spracovaniu v predstavení nejednoznačné otázky. Je slobodná vôľa skutočná, alebo je len ilúziou náhodne vytvorenou v priebehu evolúcie ľudstva? Je ľudská rasa odsúdená k zániku? Sme odsúdení alebo požehnaní ilúziou vlastného ega? Možu naše sny ovplyvňovať našu budúcnosť či osud?


choreografia: László Fülöp

hudba: Vince Varga

asistent dramaturgie: Zebastián Méndez Marín

svetelný dizajn: Ján Čief

scénografia a kostýmy: Ivana Macková


účinkujú – umelecký súbor DŠT:

Tibor Trulik
Michaela Mirtová
Jason Yap
Diego Álvarez Sanóu
Indira Chamalé Ortiz
Cindy Ng

Dĺžka predstavenia: 50 minút
Inscenácia je vhodná pre deti od 8 rokov.

Podujatie sa koná z finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia