PRE CHOROBU NEHRÁME / 2v1 / Koncert Janko Silan – živý básnik – Štefan Chrappa & Piráti krásy + DŠT

PRE CHOROBU NEHRÁME / 2v1 / Koncert Janko Silan – živý básnik – Štefan Chrappa & Piráti krásy + DŠT

Zajtrajšie podujatie Janko Silan : živý básnik v Banskej Bystrici sa pre chorobu nekoná☹️ Budeme sa snažiť nájsť náhradný termín, o ktorom Vás budeme včas informovať. Ďakujeme za pochopenie.

Podujatie v režime OTP. Ďalšie pokračovanie obľúbeného formátu 2v1, kde na jednom pódiu spoločne vystupujú hudobní umelci rôznych žánrov v kombinácii so súčasným tancom domáceho umeleckého súboru.

„Život je prečudesne milá čarokráž, No ja v ňom nemilujem kamufláž, ako sa vraví: víno pi a vodu káž! Mám radšej zaľúbenie v detských hrách a riekankách, aspoň sú jasné, jak moje básne, napríklad – dnes budeme sa hrať: Eden, beden, kočka, hrebeň (ďalej neviem), to je krach. Čím menej pravdy, tým je väčší strach. Aj malé svetlo teší v temnotách.“

Slovenský básnik Janko Silan je zvláštnym literárnym úkazom zaraďovaný do katolíckej moderny, hoci svojím dielom z nej vybočoval nielen ako člen literárnej skupiny Piráti krásy, ale aj ako solitér. Po Silanovi zostali viaceré básnické zbierky, v ktorých je znázornený jeho prerod z metafyzickej do duchovnej roviny, ako aj záujem nielen o duchovnú tvorbu, ale aj načerpávanie inšpirácii z vtedajších aktuálnych literárnych smerov (surrealizmus…) aj z ľudového umenia slovenskej proveniencie (piesne, dumky).

Prorockosť, mystickosť, zádumčivosť Silanovej poézie ešte viac zvýrazní originálny autorský rukopis gitaristu Radoslava Lakoštíka, ktorý pripravil pôvodnú hudbu k básňam recitovanými, spievanými, deklamovanými aj vykričanými do sveta Štefanom Chrappom, ktorých budú sprevádzať ďalší Piráti krásy – Martina Janegová (klávesy, spev), Boris Turaz (gitara), Roman Stražanec (basgitara, violončelo), Marek Kováč (bicie).

Poézia Janka Silana je zhudobnená v súčasnej zafarbenej nálade ambientu, post rocku, záchvevmi noise rocku aj drone music a odkazuje do obdobia psychedélie, progresívneho rocku, art rocku.