DOTYK ALŽBETY + Žena novej doby / tanečné predstavenie (DŠT) + dokumentárny film (Anna Grusková)

DOTYK ALŽBETY + Žena novej doby / tanečné predstavenie (DŠT) + dokumentárny film (Anna Grusková)

Tanečné predstavenie v choregrafii Tibora Trulika v spolupráci so súborom DŠT + po prestávke  uvedenie dokumentárneho filmu Žena novej doby v  réžii Anny Gruskovej, v ktorom hrajú aj naši tanečníci a tanečnice.  

Spolupráca na dokumentárnom filme Žena novej doby režisérky Anny Gruskovej i samotný život hlavnej hrdinky filmu, Alžbety Gwerkovej Göllnerovej, boli pre nás od začiatku veľkou motiváciou k vytvoreniu tanečnej inscenácie. Nádherné i tragické obrazy, ktoré zostali po tejto spolupráci zapísané a niektoré nezrealizované v zošite choreografky Zuzany Ďuricovej Hájkovej, nás v mnohom inšpirovali.

Inscenáciu skladáme z poetických obrazov, ktoré zachytávajú fragmenty života Alžbety Gwerkovej a jej partnera, maliara Edmunda Gwerka. Na javisko prinášame  esenciu tohto silného životného príbehu. Príbehu o vzdelanej, odvážnej, emancipovanej a významnej žene, o ktorej sa dodnes málo hovorí a píše. O jej nadčasovom demokratickom postoji v dobe rastúcej totality i o jej tragickom konci, z ktorého mrazí o to viac, že sa odohral v neďalekej Kremničke, kde bola Gwerková  popravená, kvôli jej pôvodu a účasti v Slovenskom národnom povstaní.

Umelecký tím (tanečné predstavenie):

Tibor Trulik / choreografia

Zuzana Ďuricová Hájková / scenár

Ján Čief / svetelný dizajn

Veronika Vartíková / kostýmy

Andrej Krajčovič / hudba

David Javorský / autor maľby 

Špeciálne poďakovanie:

Michaela Mirtová

Zebas Méndez Marín


Žena novej doby (dokumentárny film)

Dokumentárny film Žena novej doby je súčasťou cross media projektu Byť demokratkou nie je ľahká vec. Prináša príbeh slovenskej priekopníčky demokracie pre ženy aj hrdinky SNP Dr. Alžbety Gwerkovej Göllnerovej (1905-1944), ktorá v roku 1938 prichádza do Banskej Štiavnice za rodinným šťastím. Počas vojnovej Slovenskej republiky zažíva krízu hodnôt slovenskej spoločnosti a jej obrat k totalite a klérofašizmu. Demokracia je dnes pre mnohých iba prázdne slovo a tento film sa mu znova pokúsi dať zmysel cez konkrétny ľudský osud.
Podujatie sa koná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.