Žena, o ktorej chcete vedieť: Alžbeta Gwerkova v predstavení Dotyk Alžbety

Žena, o ktorej chcete vedieť: Alžbeta Gwerkova v predstavení Dotyk Alžbety

Chcete vedieť: o žene novej doby, ktorú 8. mája 2022 ocenila prezidentka Čaputová

Tanečná inscenácia Dotyk Alžbety sa skladá z poetických obrazov, ktoré zachytávajú fragmenty života Alžbety Gwerkovej a aj jej neodmysliteľnej súčasti života – partnera Edmunda Gwerka. Dielo na javisko prináša esenciu tohto silného životného príbehu, o ktorom sa dodnes málo vie, hovorí i píše.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová 8. mája 2022 udelila Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. 

Alžbeta Gwerkova bola slovenská hungaristka, prekladateľka z maďarčiny, literárna vedkyňa a historička, absolventka Karlovej univerzity v Prahe, kde získala i doktorát. V roku 1937 sa habilitovala na Univerzite Komenského v Bratislave. V spolueditorstve s Jarmilou Zikmundovou vydala v roku 1938 a 1939 obsiahlu učebnicu pre výchovu demokratickej ženy Žena novej doby, ktorá však čoskoro bola zakázaná. Posledné roky života strávila v Banskej Štiavnici po boku svojho manžela, akademického maliara Edmunda Gwerka. Obaja sa zúčastnili Slovenského národného povstania. Na jeseň roku 1944 Dr. Gwerkovú zatklo Gestapo a až po vojne objavili jej telo v masovom hrobe v Kremničke.

Chcete vidieť: tanečná inscenácia Dotyk Alžbety poslednýkrát v spojení s filmom Žena novej doby

Divadlo Štúdio tanca predstavenie DOTYK ALŽBETY v spojení s filmovým dokumentom ŽENA NOVEJ DOBY poslednýkrát uvedie 11. mája 2022 o 19.00 hod.

Dokumentárny film Žena novej doby je súčasťou cross media projektu Byť demokratkou nie je ľahká vec. Prináša príbeh slovenskej priekopníčky demokracie pre ženy aj hrdinky SNP Dr. Alžbety Gwerkovej Göllnerovej (1905-1944), ktorá v roku 1938 prichádza do Banskej Štiavnice za rodinným šťastím. Počas vojnovej Slovenskej republiky zažíva krízu hodnôt slovenskej spoločnosti a jej obrat k totalite a klérofašizmu. Demokracia je dnes pre mnohých iba prázdne slovo a tento film sa mu znova pokúsi dať zmysel cez konkrétny ľudský osud.
 
Podujatie sa koná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.