Celý svet v Banskej Bystrici: predstavujeme medzinárodný umelecký súbor

Celý svet v Banskej Bystrici: predstavujeme medzinárodný umelecký súbor

Viac ako 300 tanečníčok a tanečníkov z celého sveta sa uchádzalo o tri otvorené pozície v umeleckom súbore Divadla Štúdio tanca. Konkurz divadlo vyhlásilo v marci 2022. K trom pôvodným členom a členke súboru Tiborovi Trulikovi, Jasonovi Yapovi ta Michaele Mirtovej tak pribudli tanečníčky z Malajzie a Guatemaly a tanečník z Kostariky. Malé divadlo v Banskej Bystrici tak zamestnáva interkontinentálny tím, ktorý svojou rôznorodosťou nepochybne prinesie divákom jedinečné zážitky.

Chceme byť svetoví

Divadlo Štúdio tanca je jediným divadlom venujúcim sa súčasnému tancu na Slovensku s vlastným umeleckým súborom. V Banskej Bystrici pôsobí od roku 1998, jeho zakladateľkou a dlhoročnou riaditeľkou bola Zuzana Hájková. Vo svojom umeleckom zameraní DŠT razí cestu autorskej tvorby, ktorá rešpektuje umelcov v ich tvorivom vyjadrení a názore a kontinuálne podporuje vznik pôvodných tanečných inscenácií a ich pravidelné uvádzanie. 

Jednou z hlavných priorít Divadla Štúdio tanca pod vedením novej riaditeľky Lucie Kašiarovej je posun divadla na medzinárodnú úroveň, čomu zodpovedá aj výber členov a členiek súboru. “Do tanečného súboru DŠT prichádzajú zrelé tanečné osobnosti, ktoré majú bohaté medzinárodné skúsenosti, spolupracovali s významnými osobnosťami a súbormi, napríklad Ultima vez, Milan Tomášik and company, Francisco Cordova. Záujem tanečníčok a tanečníkov pracovať v Banskej Bystrici poukazuje na potenciál, ktorý mesto má. Mesto, ktoré sa stále viac prezentuje ako priestor kultúrnych aktivít, je atraktívne svojou prírodou a profesionálnym divadelným zázemím. Láka k sebe profesionálov, ktorí sa tu môžu rozvíjať a vytvárať kvalitnú ponuku pre návštevníkov,” vyjadrila sa Lucia Kašiarová. “S istotou môžeme povedať, že DŠT má momentálne silný tanečný súbor a technicko-administratívny tím, ktorý bude reprezentovať súčasný tanec na medzinárodnej úrovni.”

Celý umelecký súbor Divadla Štúdio tanca sa postupne predstavia prostredníctvom večerov Aha!, nového pravidelného formátu divadla. S ako prvou sa zoznámime so Cindy Ng 28. septembra. Počas večera Aha! Cindy nám Cindy priblíži svoju krajinu, svoju osobnosť, svoju kultúru a vlastnú umelecký tvorbu.


Noví členovia tanečného súboru Divadla Štúdio tanca

CINDY NG (Malajzia)

Po absolvovaní Hongkonskej akadémie múzických umení v roku 2019 sa Cindy pripojila k postgraduálnej skupine  s názvom BODHI PROJECT Dance Company v SEAD. Po odchode zo skupiny  začala pracovať na voľnej nohe v Nemecku a spolupracovala s Paper Tiger Theatre Studio, Münchner Kammerspiele a Azimuth Arts and Dance Ensemble. Okrem toho, že je interpretkou, Cindy vytvorila aj vlastné choreografie, ako napríklad Parasite, Amidst the F.O.G. a F.O.G. S režisérmi a filmármi spolupracovala aj na dokumente – „Nechodím, tancujem“ od Darrena Tana, ktorý mal premiéru v Macau, Hamburgu, Taiwane a Holandsku a na krátkom filme Mu Wanga „Nepoetické básne“, ktorý mal premiéru v r. Stuttgart. Od roku 2022 je členkou súboru Divadla Štúdio tanca.

DIEGO ÁLVAREZ SANOU (Kostarika)

S tréningom začal ako 19-ročný na olympijskej gymnastike, ako 20-ročný začal trénovať ako tanečník na „Conservatory El Barco“ v Kostarike. Spolupracoval s: Milan Tomášik & Co. (Slovinsko-Slovensko), Ultima Vez/Wim Vandekeybus (Belgicko), Fernando Hurtado Cia. (Šapnielsko), 4Pelos/Losdenmedium (Kostarika). Vytvoril projekty s Antonom Lachkým (Slovensko-Belgicko) a nezávislými choreografmi a tanečníkmi z rôznych krajín. So svojimi bratmi začal projekt s názvom Tres Hermanos a vytvoril workshopový festival REVES, ktorého sa zúčastňujú ľudia z celého sveta. V roku 2010 začal spolupracovať s Adriánom Arriagom a spoločne založili Colectivo Clá, nezávislý tanečný súbor. V roku 2014 získal ocenenie „Best company Dance Award“ v Kostarike za jeho prácu doma aj v zahraničí . Bol pozvaný na rôzne workshopy a predvádzal svoje diela na festivaloch v krajinách ako Čína, Austrália, Francúzsko, Rusko, Belgicko, Španielsko, Mexiko, Panama, Argentína, Salvádor, Kolumbia, Kostarika a ďalšie. Od roku 2022 je členom súboru Divadla Štúdio tanca.

INDIRA CHAMALÉ ORTIZ (Guatemala)

Indira študovala na SEAD Salzburg Experimental Academy of Dance v Rakúsku, ktorú ukončila v roku 2017. Svoje tanečné vzdelanie začala na Národnej škole tanca “Marcelle Bonge de Devaux” v Guatemala City a neskôr pokračovala v Kostarike na konzervatóriu El Barco. Okrem formálneho štúdia  absolvovala intenzívne workshopy s Edivaldom Ernestom. Počas štúdia spolupracovala s choreografmi ako Anton Lachký, Jos Baker, Francisco Cordova, Rakesh Sukesh, Manuel Ronda, Ricardo Ambrozio, Milla Koinstinen a Theo Clinkard. Pracovala pre spoločnosti Momentum v Guatemale a Inquieta Res Arte Escénico a Metamorfosis v Kostarike. Indira vystupovala v Rakúsku, Nemecku, na Slovensku, na Kube, v Kostarike a v Guatemale. V súčasnosti pôsobí ako tanečníčka v Divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici a venuje sa aj nezávislým projektom v Strednej Amerike a Európe.