Divadlo Štúdio tanca > Sezóna 2016/2017 > Pre školy
prihláste sa na odber newslettra:

Ponuka predstavení pre školy v akademickom roku 2015/2016

Divadlo Štúdio tanca je profesionálne tanečné divadlo, ktoré sa usiluje o popularizáciu súčasného tanca a zároveň publiku približuje filozofiu moderného tanečného divadla. Počas celého roka prináša projekty pracujúce s témou telesnosť, pohyb a tanec v nových autorských tanečných inscenáciách, ale aj v rôznych žánroch a umeleckých prienikoch. 

Divadlo už 17 rokov prezentuje tanečné inscenácie v žánri súčasný tanec, ktoré vznikajú v spolupráci s renomovanými slovenskými choreografmi. Vo svojej tvorbe pracuje výhradne s autorsky komponovanou hudbou a autorskou dramaturgiou, scénografiou, kostýmami, svetelným dizajnom. 

Divadlo sa aj napriek „popkultúrnym“ tendenciám, ktoré v spoločnosti prevládajú snaží vo svojej tvorbe a komplexnej činnosti brzdiť úpadok emocionálnych a etických hodnôt, tlmiť šírenie nevkusu, kultúrnej negramotnosti a tým zvyšovať uvedomenie si kultúrnej identity. 

Pre organizované študentské skupiny divadlo ponúka návštevu predstavenia z repertoáru v spoločne dohodnutom čase, vybratého podľa vekovej skupiny. Pri výbere predstavenia berieme na zreteľ aj ďalšie špecifické faktory, ktoré sa pre publikum v predstavení majú stať dominantné a to tanečné, vizuálne, hudobné. Divadlo ponúka tiež besedy k predstaveniam, ktoré majú charakter voľného rozhovoru a snažia sa divákovi priblížiť vznik a naštudovanie tanečného diela a analýzu diela. V praktickej časti je možné pre školské skupiny pripraviť pohybový workshop, aby si každý mohol vyskúšať techniku súčasného tanca na vlastnej koži. 

V tanečných inscenáciách účinkujú profesionálny tanečníci umeleckého súboru Divadla Štúdia tanca:
Lenka Rajchmanová , Marie Knapová, Maria Hernando Blasco, Tibor Trulik , Jakub Jeňo a Julia Kannewischer

V SEZÓNE 2015 / 2016 PRE ŠKOLY PONÚKAME TANEČNÉ INSCENÁCIE:

STRIEBORNÁ TEKUTINA, STRIEBORNÁ NIŤ

premiéra: apríl 2015

koncept a idea: Julyen Hamilton
kostýmy: Marek Gašpar Šafárik
text, hudba a výprava: Julyen HamiltonV stúpajúcom prílive emócií sa vynárajú príbehy a dychtivo sa dožadujú svojho miesta na slnku. Telo tanečníkov, jeho a jej myseľ, záblesk pohybu, mení sa na jazyk. ‘Strieborná tekutina, Strieborná niť’ vyteká z tohto jazyka a je v ňom ukotvená.
Predstavenie Silver liquid, Silver thread je vytvorené pod vedením majstra tanečnej improvizácie Julyena Hamiltona, ktorý umeleckému súboru divadla priblížil koncept a ideu svojej celoživotnej tvorby.
pre skoly

ROOTS

premiéra: február 2015

choreografia: Stanislava Vlčeková
réžia, hudba: Jozef Vlk
kostýmy: Katarína Holková
scénografia: Ján Ptačin
svetelný dizajn: Ján Čief

Príbeh človeka na ceste, ktorá ho zavedie na prekvapivé miesta. Zažíva pritom zvláštne veci, akoby niekto nechcel, aby sa dostal tam, kam smeruje. Záleží len od neho, či sa z jeho putovania stane nočná mora, alebo katarzný návrat na pôvodné miesto.
Na ceste je možné zažiť zvláštne veci. Odchýliť sa od správneho smeru nie je vôbec zriedkavé. A niekedy vami preniká pocit, že niekto nechce, aby ste sa dostali tam, kam smerujete. Vydávate sa na cestu, hoci neviete, aké bude jej zavŕšenie. Cesta pokračuje, prebieha a keď už je takmer isté, že sa v bezpečí dostanete naspäť, všetko je zrazu inak. Tieň je na ceste vašim jediným spoločníkom.

pre skoly

ROZMANITÉ TEÓRIE O ZEMI

premiéra: október 2014

námet a réžia: Jakub Nvota
hudba: Martin Geišber a LaBon
scéna: Jaroslav Daubrava
kostýmy: Miroslav Daubrava
svetelný dizajn: Ján ČiefČím viac vieme, tým memej chápeme
Autorské tanečné predstavenie sa pokúša s istým nadhľadom a humorom predstaviť vám niekoľko dnešných tradičných diagnóz, chorôb, či fóbii, ktoré sa označujú ako civilizačné, alebo typické pre ľudstvo práve v tomto období. Vyhorenie, úzkosti, klimatické zmeny, strach, neurózy - vieme ich dokonale popísať, rozobrať, pomenovať, teoreticky uchopiť a predsa, alebo možno práve preto im s takou chuťou a častokrát až vnútornou radosťou podliehame. Živíme sa informáciami o tom, čo by nám mohlo byť. Stali sa našou potravou a nahradili literatúru, film, divadlo a celkovo umenie. Ľudstvo zbiera informácie o sebe a s rozkošou ich balí do obalu možnej apokalypsy a zániku, ktorý už ako takmer jediný je ešte schopný vydráždiť v nás pocit, že skutočne žijeme.pre skoly

BABYLONSKÁ VEŽA

premiéra: december 2013

choreografia: Tibor Trulik
hudba: Kvety Nikotínu
dramaturgia: Marek Turošík
scéna a kostýmy: Gabriela Paschová
svetelný dizajn: Ján Čief

Babylonská veža nášho vnútra sa rúca. Je čas na nové proroctvá. Tak ako vtedy, keď stavali Babylonskú vežu, tak aj dnes je naše presvedčenie postavené na pýche. Sme otroci vlastného egoizmu a to nám bráni sa na seba pozrieť hlbšie. Už od pradávna sa snažíme existenciu Boha zhmotňovať do konkrétnych tvarov a myšlienok. Jeho symbol sa stáva príveskom života. Verným uctievaním sa ho chceme dotknúť, mať ho pre seba. Fyzické divadlo inšpirované radikálnym odmietaním spoločenských hodnôt a foriem dnešnej doby. Pokúša sa zachytiť poučenie od našich predkov, ktoré sme neprijali za vlastné a tak sa ocitáme vo víre toho, čo sa dá len chytiť a nie cítiť.

pre skoly

7_CHOREOGRAFOV

premiéra: apríl 2013

choreografia: Milan Kozánek, Zuna Kozánková, Katarína Zagorski, Stanislava Vlčeková, Daniel Raček, Peter Mika a Zuzana Hájková
hudba: Matej Haasz
kostýmy: Larisa Gombárová
svetelný dizajn: Ján Čief

Je číslo sedem šťastné číslo?
Čo vznikne, keď jeden celok pripravuje sedem individualít, sedem tvorcov?
Môžu spolu vytvoriť harmonický celok, alebo v predstavení preváži energia rozmanitosti?

7_choreografov je nový, na Slovensku unikátny autorský projekt. Predstavenie pracuje s témou dueto prostredníctvom očí siedmich choreografov, vyzretých tvorcov slovenského súčasného tanca. Sedem náhľadov na tému duetov divákovi ukáže rozmanitosť a možnosti vyjadrenia v súčasnom tanci.


pre skoly

LOSOSY

premiéra: október 2012

choreografia: Zuzana Hájková
dramaturgia: Uršuľa Ferančuková
hudba: Andrej Demoč
scéna a kostýmy: Marek Gašpar Šafárik
svetelný dizajn: Ján Čief

LOSOSY
a všetci tí, ktorí tiahnu proti prúdu
Magická cesta po hlbinách a plytčinách nášho života.

Lososy tiahnu proti prúdu tisícky kilometrov. Tiahnu z oceánov späť do rodnej rieky. K tejto ceste ich vyzýva neomylný pud, túžba uložená a ukrytá hlboko v ich vnútri. Počas tejto neuveriteľnej cesty prekonávajú prekážky najrôznejšieho druhu a mnohé prírodné a civilizačné bariéry.pre skoly

DOTKNI SA TANCA /pre deti 3 – 9 rokov/

Improvizované predstavenie
Divadla Štúdio tanca

Umelecká koncepcia: Zuzana Hájková
Hudba: Matej Štesko, Jozef Lupták
Svetelný dizajn: Ján ČiefPredstavenie je zakaždým nové, ako každá prítomná chvíľa v živote človeka. Dotkni sa tanca nie je bežná inscenácia z repertoáru divadla. Jedná sa o „site-specific“ projekt založený na slobodnom prepojení choreografie a improvizovaného pohybu, ktorý do seba vťahuje a prijíma atmosféru miesta.

pre skoly

POSED

Premiéra: marec 2010

Choreografia: Peter Mika, Olga Cobos (CobosMika Company / Španielsko)
Hudba: Vlado Ďurajka
Svetelný dizajn: Ján Čief

Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše.
Čo je skutočnou podstatou tanca? Je to statickosť, či dynamika? Čo nám zostane, keď tanec rozanalyzujeme? Tanec rozložený na mnoho jednotlivých častíc nám vytvára trojrozmerné statické pózy, blízke sochárskemu umeniu. Individualita tanečníka im vdýchne konkrétny život
a dynamiku.

pre skoly
 


Ponuka predstavení pre školy v akademickom roku 2014/2015 vo formáte PDF

VSTUPNÉ NA PREDSTAVENIA DIVADLA ŠTÚDIO TANCA:

PREMIÉRA: 8/6 €
REPRÍZY: 5/3 €
MOTIVAČNÁ ZĽAVA: 2 €
(Vopred nahlásené organizované školské skupiny, minimálne 10 osôb)

Návrat hore >>