Divadlo Štúdio tanca > Sezóna 2018/2019 > TVORIVÉ DNI PRE VÁS
prihláste sa na odber newslettra:

TVORIVÉ DNI PRE VÁS

Tvorive dni 2018
KOMPOZÍCIA/IMPROVIZÁCIA/RÉŽIJNÝ ASPEKT
15. do 19. októbra 2018, Banská Bystrica

PROGRAM

Projekt Tvorivé dni pre vás je dlhodobou aktivitou Divadla Štúdio tanca, ktorá vznikla v nadväznosti na pretrvávajúce dobré vzťahy a úzku spoluprácu so slovenskými konzervatóriami. Na základe dialógu v rámci tanečnej komunity divadlo vyvinulo koncept, ktorý prispieva k budovaniu silnej profesionálnej tanečnej základne. Týždeň aktivít prebieha s dôrazom na rozvoj jednotlivých aspektov súčasného tanca. Ročník 2018 sa zameriava na kompozíciu, improvizáciu a režijný aspekt. Cieľom je zdôrazniť potrebu komplexnosti a celistvosti povolania tanečného interpreta a jeho aktívnej participácie na vzniku tanečného diela.

Pre koho je projekt určený?

Je určený študentom 1.-6. ročníka tanečného odboru konzervatórií, inklinujúcim okrem interpretačného aj k tvorivému a režijnému princípu.

Predbežný harmonogram

od 15.10.(pondelok) do piatku 19.10.2018 (s odchodom 20.10.2018)
Program prvého dňa pozostáva z technických tréningov a inštruktážno- zoznamovacieho večera. V nasledujúcich troch dňoch sa účastníci denne zdokonaľujú na ranných technických workshopoch a počas dňa na kompozičných workshopoch a interaktívnych prednáškach. Cieľom je zdôrazniť potrebu aktívnej participácie interpreta v tanečnom diele. Odborné prednášky sú zamerané na tvorbu inscenácie v divadelnej sále,  na svetelný dizajn a taktiež režijný náhľad. Výstupom celodennej práce študentov je každodenný kreatívny večer, kde študenti vzájomne odprezentujú ukážky  v jednotlivých skupinách. Tvorivé dni pre vás vyvrcholia spoločnou verejnou prezentáciou študentov v piatkový večer.

Pedagógovia a lektori

Odborná garancia kompozičných workshopov a riadenie projektu: Martina Hajdyla Lacová, Zuzana Burianová, Tibor Trulik
Odborná garancia režijného náhľadu: Jiří Hajdyla
Odborná garancia teoretických prednášok: Katarina Zagorski
Odborná garancia svetelného dizajnu: Ján Čief
Technické tréningy súčasného tanca: Lenka Rajchmanová, Michaela Mirtová, Isabel Paladin, Luca Tomao, Michaela Hulvejová, Matej Kubuš
Technické zabezpečenie: Ján Ďurica, Ján Čief, Tomáš Kramár

Registrácia

Kapacita workshopov a ubytovania je obmedzená, študenti, ktorí potvrdia svoju účasť do 25. júna 2018 budú uprednostnení. Prosíme pedagógov a vedúcich odborov, aby zohľadnili špecifické zameranie festivalu a podriadili tomu výber študentov.
Registrácia je možná E-MAILOM ALEBO TELEFONICKY:    
e-mail:projektmanager@studiotanca.sk
t.č.: 048 414 65 40 / 0902 672 799
kontaktná osoba: Mária Škombárová    


DIVADLO ŠTÚDIO TANCA

Divadlo Štúdio tanca pôsobí od roku 1998 v Banskej Bystrici. Jedinečné vo svojom umeleckom zameraní razí cestu autorskej tvorby, ktorá rešpektuje umelcov v ich tvorivom vyjadrení a názore. Divadlo Štúdio tanca sa kontinuálne venuje vzdelávacím a edukačným aktivitám v oblasti súčasného tanca a divadelného umenia (Dotkni sa tanca, Tanec v laviciach a iné), na jeho pôde sa vyprofiloval úspešný projekt Tvorivé dni pre vás, zameraný na odborný rast študentov tanečných odborov konzervatórií z celého Slovenska. Charakteristické umelecké atribúty divadlu priniesli množstvo ocenení, o.i. je držiteľom Ceny primátora Mesta B. Bystrica a Ceny Ministra kultúry SR.. Za 20 rokov pôsobenia na slovenskej divadelnej scéne uviedlo 1203 predstavení, z toho 324 na hosťujúcich domácich a zahraničných scénach a svoju tvorbu prezentovalo pred viac ako 112000 divákmi. V roku 2018 zahájilo jubilejné 20. výročie tvorby a činnosti.

LEKTORI

Martina HAJDYLA LACOVÁ
vyštudovala Konzervatórium J.L.Bellu v Banskej Bystrici a Akadémiu múzických umení v Prahe v odbore pedagogika tanca. Počas štúdia spolupracovala s českými aj slovenskými choreografmi (Martou Polákovou, Mirkou Eliášovou, Šárkou Ondrišovou, skupinou Debris) a so zahraničnými tvorcami( Ji-Eun, Karen Foss, Ann van den Broek, Maya M.Carroll). Momentálne pracuje ako tanečníčka a pedagogička na voľnej nohe a kombinuje pražské prostredie spolu so zahraničným. Je zakladateľkou súboru ME-SA, členkou súboru VerTeDance a NANOHACH. Vo Švajčiarsku spolupracuje so súborom DA MOTUS a v Nórsku S Karen Foss Quiet Works. V roku 2015 získala cenu Tanečnica roka za výkon v SuperNaturals.

Zuzana BURIANOVÁ
Absolventka Vysokej školy múzických umení v Bratislave pokračovala v štúdiu na Stavangerskej Univerzite v Nórsku- odbor súčasný tanec a v roku 2008 študovala na univerzite Concordia – Montreal (Kanada). Je pedagogičkou, členkou organizovaného tímu Ateliér pohybu Dvorana a členkou občianskeho združenia Tanečné Divadlo Alternatív. Počas svojej kariéry spolupracovala s choreografmi z rôznych kútov sveta ako napr. Michael Montanar (Kanada) David Zambrano, Jane Panetta, Edna Lima (Rakúsko), Tanja van Sustern (Holandsko) Sophie Billy (Francúzsko).Vytvorila viac ako desiatku vlastných choreografií a získala množstvo ocenení v súťažiach, na zahraničnej aj domácej pôde.

Tibor TRULIK
je dlhoročným profesionálnym tanečníkom Divadla Štúdio tanca, pedagóg, choreograf a lektor tanečných kurzov súčasného tanca pre dospelých. Jeho pôsobenie v Divadle Štúdio tanca a príležitosti na rozvoj a sebarealizáciu vyvrcholili vo vlastnú autorskú tvorbu. Spočiatku sa formou spolupráce podieľal na viacerých tanečných projektoch pre deti – Uzly, na tanečnej rozprávke O sestre drakom unesenej, Stromy či Pastierka vlkov. Neskôr pripravil a uviedol aj vlastné projekty súčasného tanca – Odporný domov, Babylonská veža, Androgén, exteriérovú inscenáciu Nekončiaci tanec a spoločne so Zuzanou Ďuricovou Hájkovou aj inscenáciu PREVAHA DOBRÉHO a najnovšiu inscenáciu  3x20.Vytvoril choreografiu pre kapelu Longital a v roku 2009 získal cenu Tanečná osobnosť sezóny.

Jiří HAJDYLA
Vyrástol v Ostrave v rodine divadelníka, čo ho veľmi ovplyvnilo. Divadlo sa stalo jeho životom a prešiel si v ňom skoro všetky pozície - od divadelného technika, zvukára, osvetľovača , až po herca, dramaturga a režiséra. Na pražskej DAMU vyštudoval Alternatívne a bábkové herectvo, hneď po ukončení štúdia získal angažmá v brnianskom divadle Husa na provázku. Po 5 rokoch odišiel do Mestského divadla Kladno. Okrem svojich domácich scén, pôsobil taktiež v pražských divadlách: A studio Rubín, Divadlo Meetfactory, Divadlo X 10, Divadlo Tygr v tísni. V roku 2004 sa stal laureátom Poděbradských dní poézie a o rok neskôr získal ocenenie Cena Karla Högera. Počas svojich hereckých aktivít pôsobil tiež aj ako svetelný dizajnér pre divadelné a tanečné projekty (Divadlo Disk, Divadlo Letí, Spitfire Company, Divadlo NoD, Divadlo Meetfactory, ME – SA, NaNohách, Studio Alta). Svoje nadobudnuté skúsenosti začal od roku 2011 využívať v pozícii režíséra (ME-SA, Move Dance Company, Divadlo Puls, Divadlo D21, Divadlo X 10, Divadlo Lampión, Divadlo Stará Aréna, PiDivadlo, Divadlo NaHraně, ArtWay Theatre). Od roku 2016 sa začal tiež venovať koučingu a osobnému rastu.

Katarína ZAGORSKI
vyštudovala VŠMU  v Bratislave je držiteľkou medzinárodných grantových ocenení. Vytvorila umelecké projekty a spolupráce v tanci, divadle a performancii. Vytvárala choreografie pre tanečné školy, kolektívy, krátke filmy a televíziu. Pôsobila v Írsku ako nezávislá tvorkyňa a hosťujúca pedagogička. Spolupracovala aj s Divadlom Štúdio tanca na predstaveniach Mirákulos, Príliš blízko na návrat a projektoch Tanec v laviciach a Medzinárodný deň tanca 2016.

Technické workshopy vedú členovia umeleckého súboru Divadla štúdio tanca, slovenskí tanečníci Lenka Rajchmanová, Michaela Mirtová, Michaela Hulvejová ,Matej Kubuš a talianski tanečníci Isabel Paladin a Luca Tomao. Spoločne tvoria zohratý vysoko profesionálny tím, presvedčivý svojou silnou interpretačnou výpoveďou. Každý člen má bohaté skúsenosti aj v oblasti edukatívnej činnosti .

 


Návrat hore >>